108. rocznica urodzin Pablo Nerudy

Pablo_NerudaDokładnie 108 lat minęło od narodzin Pablo Nerudy, chilijskiego poety uważanego za jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych minionego wieku.

Chociaż odnosił sukcesy jako członek Komunistycznej Partii Chile, najważniejszym aspektem jego spuścizny pozostaje przeniknięta humanizmem poezja. Z czasem utraciła ona znamiona niepokoju oraz zaangażowania politycznego na rzecz pogodnej autorefleksji i optymistycznej wiary w życie i miłość. Jego twórczość została doceniona przez jemu współczesnych; uhonorowano go w 1971 roku Literacką Nagrodą Nobla oraz nadano tytuł doctora honoris causa Uniwersytetu Oxfordzkiego.

5 ciekawostek o Pablo Nerudzie

  • Pablo Neruda to pseudonim, przyjęty najprawdopodobniej na cześć poetów:  francuskiego, Paula Verlaine oraz czeskiego, Jana Nerudy. Pseudonim później zalegalizowano.
  • Jest autorem dwóch największych pod względem ilości publiczności odczytów autorskich w historii.
  • Był członkiem prezydium II Światowego Kongresu Pokoju w Warszawie, a nawet otrzymał na nim Międzynarodową Nagrodę Pokojową, wraz z, m.in., Pablo Picassem.
  • Istnieje teoria, iż jego śmierć nie była naturalna; osobisty sekretarz poety twierdził, iż został on otruty przez ludzi Augusta Pinocheta.
  • Jego pobyt na la Isla Negra posłużył Antonio Skármecie jako inspiracja do napisania powieści „Listonosz Nerudy”, na której podstawie stworzono znany włoski film „Listonosz”.