Domeykiada 2013

Zapraszamy wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych do Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o krajach hiszpańskojęzycznych DOMEYKIADA 2013!

W pierwszym etapie Domeykiady wzięło udział ponad 100 uczniów z 22 szkół w całej Polsce!

Zapraszamy uczestników (Uczniów i Koordynatorów) do wypełnienia ankiety.

DOMEYKIADA 2013 – WYNIKI

Zapraszamy do galerii oraz do obejrzenia prezentacji Finalistów.

DOMEYKIADA 2013 – TEST I ODPOWIEDZI

Konkurs realizowany jest pod patronatem Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego przy współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie.

Cel

Głównym celem konkursu jest przybliżenie uczniom szkół ponadgimnazjalnych dziedzictwa kulturowego, historii oraz geografii krajów hiszpańskojęzycznych. Konkurs ma również za zadanie aktywizację naukową młodzieży oraz, w ostatnim etapie, pomoc w przygotowaniu do przedstawienia prezentacji maturalnych.

Nazwa konkursu wzięła się od postaci Ignacego Domeyki, znanego polskiego geologa, mineraloga, inżyniera górnictwa i badacza Ameryki Południowej. Idea konkursu pojawiła się podczas burzy mózgów na zebraniu Zarządu Fundacji jako odpowiedź na to, jak promować i upowszechniać wiedzę o krajach hiszpańskojęzycznych.

Etapy

Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch etapach: pisemnym i ustnym.

Pierwszy etap (pisemny) odbędzie się 25 kwietnia, w tym samym dniu i o tej samej godzinie dla wszystkich uczestników. Pytania testowe, wielokrotnego wyboru, oraz co najmniej jedno pytanie otwarte, zostaną przygotowane przez wykładowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Instytut Geografii) oraz Uniwersytetu Śląskiego (Zakład Hispanistyki Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki) oraz Instytut Cervantesa w Warszawie. Dziesięcioro najlepszych uczniów przejdzie do drugiego etapu (ustnego), gdzie ich zadaniem będzie przygotowanie prezentacji nt. Chile, w dowolnie przez siebie wybranym zakresie. Etap ustny odbędzie się  8 czerwca w Toruniu. Oprócz wartości merytorycznej prezentacji, oceniana będzie również wiedza kandydatów nt. dziedzictwa kulturowego, historii i geografii Chile, oraz postaci Ignacego Domeyki. Na finalistów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, m.in. tablet.

Komisja

Testy pisemne zostaną sprawdzone przez dwie niezależne osoby, w tym jedną niezwiązaną z Fundacją. W drugim etapie w skład Komisji wchodzić będą przedstawiciele uczelni wyższych oraz Prezes Fundacji Proyecto Domeyko Polska. Możliwe jest rozszerzenie składu Komisji o dodatkowe osoby.

FISZKI za lajki

Wśród osób, które zgłoszą się do konkursu Domeykiada 2013, ale nie zakwalifikują do finału rozlosujemy 5 kompletów FISZEK Hiszpański 3! Wystarczy na Facebooku polubić naszą stronę www.facebook.com/FundacjaProyectoDomeykoPolska oraz stronę www.facebook.com/FISZKI, przystąpić do wydarzenia DOMEYKIADA 2013 i… to wszystko! Nagrody rozlosujemy podczas finału.

REGULAMIN

NAGRODY

Najczęściej zadawane pytania

Przykładowa bibliografia

ANKIETA – etap pisemny

Formularz zgłoszeniowy (do wypełnienia na naszej stronie) / Deklaracja udziału DOMEYKIADA 2013 (plik .doc)

Domeykiada 2013 – pytania i odpowiedzi

Współpraca

cerv3

Wydział Nauk o Ziemi UMK
Wydział Nauk o Ziemi UMK

Patronat honorowy 

herby_4

Sponsorzy

kujawsko-pomorskie.pl fiszki

logo multikurs

tnt

nowela

logo_znak

espanol

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chile | Edukacja | Kultura | Nauka